20.01.2021
Čas čítania: 4 min.

Fototest zrkadlovky Canon EOS 90D

Canon kastuje svoje zrkadlovky podľa desiatkovej sústavy – čím menej cifier názov obsahuje, o tým vyšší model ide. Ak je teda 1D-čka vlajková loď pre profesionálov, na Canon EOS 90D – najnovší prírastok do rodiny desiatok – sa môžete pozerať ako na pokročilú amatérsku zrkadlovku. A pokiaľ ide o fotenie športu, zároveň aj pravdepodobne najlepší pomer ceny a výkonu z ponuky japonskej značky.
 

 

Na stôl prináša parametre, ktoré oslovia najmä tých, ktorí stále fotia najmä pre radosť, no nechcú byť obmedzovaní limitmi lacných modelov. Pokiaľ ide o športovú fotku, kde zaváži najmä rýchlosť ostrenia, jeho presnosť a rýchlosť kontinuálneho snímania, ponúka naozaj dosť. Dokáže snímať až 10 snímkov za sekundu pri kontinuálnom ostrení, a na výber je celkom 45 ostriacich bodov, všetkých krížového typu. Hoci sú rozmiestnené celkom blízko stredu hľadáčika, fotografa zvyknutého fotiť so zrkadlovkou nijak zvlášť pri komponovaní neobmedzia. Live View, teda ostrenie cez displej, a nie optický hľadáčik, je presnejšie a na výber ponúka neporovnateľne viac ostriacich bodov aj na krajoch, no rátať treba s poklesom rýchlosti sekvenčného snímania z 10 na 7 snímkov za sekundu. Perfektne funguje aj automatické ostrenie na tvár(e), ktoré dokonca po prvýkrát nájdete aj pri fotení cez hľadáčik. Tu však až tak presné kvôli menšiemu počtu ostriacich bodov nebude. Na limity ostrenia tradične narazíte pri fotení dynamických športov, keď sa objekt hýbe priamo k vám, alebo chaoticky mení smer. Niekedy je preto lepšie si manuálne predostriť. Ide však o techniky, ktoré sa pri fotení športu v horších svetelných podmienkach budete musieť naučiť na prakticky každej zrkadlovke na trhu.

 


 

Ľahšia, no plnohodnotná zrkadlovka Canon EOS 90D

Telo je z kombinácie hliníka a plastu, a hoci je do istej miery utesnené voči vlhkosti a prachu, stále s ním budete musieť narábať trochu citlivejšie ako s topmodelmi, ktorými sa, ľudovo povedané, dajú zatĺkať klince. Spoločne s 90D-čkou uviedol Canon na trh aj o niečo lacnejšiu bezzrkadlovku M6 Mark II, ktorá má prakticky rovnaké technické parametre. Môžete si tak vybrať aj menšie a ľahšie telo, ktoré však bude menej odolné voči elementom a nešetrnému zaobchádzaniu. Limitovať vás bude aj celkom obmedzená ponuka objektívov na bajonet M, hoci prostredníctvom adaptéra pripojíte aj tie určené na zrkadlovky. Treba rátať aj s nižšou výdržou batérie (ktorá je na 90D naopak výborná) a technologickými obmedzeniami odnímateľného elektronického hľadáčika. Ak chcete fotiť šport či prírodu, a foťák brať so sebou do nehostinných podmienok, je lepšou voľbou možno nie až taká trendy, no stará dobrá čierna zrkadlovka. Ovládače sú pre kohokoľvek zvyknutého fotiť zrkadlovkou intuitívne a je skvelé, že tu po novom nájdete aj joystick na rýchly výber ostriaceho bodu aj počas snímania. Mnohé z nich sú pritom programovateľné. Výklopný a otočný dotykový displej je užitočný a mnohí sa právom pýtajú, prečo vlastne stále obýva len lacnejšie zrkadlovky. Vo foťáku sú zabudované aj Wi-Fi a Bluetooth moduly, cez ktoré sa dá diaľkovo ovládať aj sťahovať fotky priamo do smartfónu, a bezprostredne po ich odfotení ich už vešať na sociálne siete..
 


Nie je to plnoformát


Menšie APS-C snímače si v porovnaní s plnoformátovými, aké sa používajú v topmodeloch, so sebou nesú tri hlavné obmedzenia – horší výkon v zhoršených svetelných podmienkach (menšia plocha dokáže zachytiť menej svetla), väčšia hĺbka ostrosti na rovnakej clone, a asi to najväčšie – násobenie efektívnych ohniskových vzdialeností objektívov. V praxi to teda znamená, že kým 70-200 mm objektív má ekvivalentné ohnisko 112-320 mm, čo sa môže nezriedka hodiť, na opačnom konci spektra vás trochu obmedzí pri hľadaní ultraširokého objektívu. Na plnoformátových zrkadlovkách populárny objektív 16-35 mm má totiž ekvivalentné ohnisko 26-56 mm. Prakticky jedinou alternatívou v ponuke Canonu je objektív 10-22 mm, ktorý však patrí skôr k lacnejším – ako konštrukciou, tak výstupom. Treba si preto zvážiť, čo pre vás zaváži najviac. Isté je, že takúto rýchlosť snímania medzi plnoformátovými zrkadlovkami jednoducho nenájdete – ak samozrejme nie ste ochotní zaplatiť bezmála šesťnásobok sumy. Rozlíšenie úplne nového snímača je pritom naozaj vysokých 32,5 MP (predchádzajúca 80D mala len 24, a je to viac, ako u väčšiny konkurencie), a výkon v horších svetelných podmienkach patrí v danej kategórii k tým najlepším, aké Canon doteraz vypustil do sveta. Bez ohľadu na veľkosť snímača tiež môžete rátať s nádhernými farbami charakteristickými pre Canon a najvernejším zachytením farby pleti na trhu.


Názor testera na Canon EOS 90D


Pokiaľ chcete fotiť šport na amatérskej úrovni, Canon EOS 90D je pravdepodobne najlepšou voľbu v ponuke Canonu. Stále sa síce predáva aj vyšší model 7D Mark II, ktorý má celokovové telo, niektoré pokročilejšie funkcie a rýchlejšie sekvenčné snímanie no zároveň má už takmer šesť rokov. A ak by ste mali na vlajkovú loď 1DX Mark 2 určenou priamo na šport, zrejme by ste túto recenziu ani nečítali. Napriek svojej nízkej cene ma foťák nijak neobmedzoval ani pri tvorbe výstupov, ktoré majú ísť do tlače. Jediné, o čom úplne presvedčený nie som, je vysoké rozlíšenie, ktoré Canon natlačil na menší snímač. V ideálnych svetelných podmienkach sa naozaj hodí a dokáže zachytiť viac detailov, no keď sa začnú zhoršovať (a to sa v lese deje oveľa rýchlejšie), elektronický šum je výraznejší čím vyššie je rozlíšenie. Napriek tomu by som ho vo svojom arzenáli určite často využíval – či už kvôli dlhšiemu efektívnemu ohnisku alebo menším rozmerom a podstatne nižšej hmotnosti oproti redakčným foťákom z najvyššieho radu.

 

Zaostriť na jazdkyňu prichádzajúcu priamo oproti je vždy výzvou. 90D-čka ju tu zvládla.

Objektív: EF70-200 mm f/2.8L IS III USM
Clona: f2.8
Uzávierka: 1/800
Ohnisková vzdialenosť: 70 mm
ISO: 2500

 

Ostriace body sú blízko stredu hľadáčika, no nebránia ani takýmto kompozíciám.

Objektív: EF16-35 mm f/2.8L IS III USM
Clona: f3,5
Uzávierka: 1/1000 s
Ohnisková vzdialenosť: 26 mm
ISO: 2000

 

Komparatívne väčšia hĺbka ostrosti nie je problém ak použijete objektív s nízkym clonovým číslom.

Objektív: EF50 mm f/1.8 STM
Clona: f2,2
Uzávierka: 1/200
Ohnisková vzdialenosť: 50 mm
ISO: 160


Text & fotky: Filip Nagy

Cena: 1 157 €
NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.