23.06.2020
Čas čítania: 4 min.

Dentálna fotografia s fotoaparátmi Canon

Dlhodobé skúsenosti popredných odborníkov v oblasti dentálnej fotografie potvrdzujú, že jedinou cestou k použiteľným výsledkom je kvalitná foto technika a výborná fotografická zručnosť. Pri fotografovaní chrupu je dôležitá nie len kvalita jednotlivej fotografie, ale aj konzistentnosť v porovnaní s ďalšími fotografiami toho istého pacienta. Každý predsa chce, aby vybielené zuby boli vybielené nie len v skutočnosti, ale aj na fotografií. V tomto blogu si povieme, čo na to budete potrebovať.

Základným prvkom pri dentálnej fotografií je kvalitný makro objektív. Špecifickou vlastnosťou makro objektívov je to, že dokážu zaostriť aj na krátku vzdialenosť od objektu, čo je v našom prípade nevyhnutnosťou. Každý objektív pridáva do obrazu určité skreslenie resp. optické vady. Hlavnými prejavmi tohoto javu je súdkovitosť či poduškovitosť, vinetácia, aberácia difrakcia a podobne. Drahšie modely objektívov Canon typu “L” (s červeným pruhom) sú kvalitnejšie a na podobné poruchy trpia menej ako lacnejší súrodenci. Preto sú na náš účel najvhodnejšie. Pre prípad, že by ste si vybrali lacnejší variant máme dobrú správu- fotoaparáty Canon sú vybavené funkciou na efektívnu korekciu chýb objektívov priamo vo fotoaparáte, takže o kvalitu fotografií sa báť nemusíte. Pripomíname, že korekcia funguje len ak použijete objektív Canon. Vhodnou ohniskovou vzdialenosťou je 100mm, pretože umožní dostať do záberu presne to, čo potrebujeme a zároveň umožní efektívne dosvietenie makro bleskom. Pri fotoaparátoch so snímačom typu APS-C je tak vhodný  objektív EF-S 60mm EF-S 60mm f/2,8 USM Macro. Pri fotoaparátoch Canon typu Full-Frame (séria 1D, 5D, 6D a R) je vhodný EF 100mm f/2.8L IS USM Macro, alebo prípadne lacnejší variant EF 100mm f/2.8 USM Macro

 

Druhým najdôležitejším prvkom pri dentálnej fotografií je makro blesk. Fotografovanie je vlastne maľovanie svetlom. Bez dostatočného osvetlenia nedosiahneme požadovanú kvalitu z hľadiska šumu, ale najmä miesto detailov uvidíme samé tiene. Blesk nám umožní fotografovať na najnižšej úrovni ISO (100) a zároveň poskytne dosť svetla na to, aby sme záber udržali z ruky (vďaka expozičnému času aspoň 1/100s). LED blesky a podobné riešenia nie sú dostatočne výkonné, je preto nutné zvoliť klasický makro blesk. Prax ukázala, že najvhodnejším a zároveň univerzálnym riešením je blesk Canon MR-14EX II. Je výkonný, ľahký a jednoducho ovládateľný. Navyše je napájaný bežnými tužkovými batériami, čo šetrí prevádzkové náklady. Obsahuje aj modulačné LED svetlo, ktoré vám pomôže pri zaostrovaní a komponovaní. Toto svetlo sa dá aktivovať samostatným tlačidlom na hlavnej jednotke blesku, alebo dvojitým stlačením spúšte fotoaparátu do polovice (v určitých prípadoch je nutné nakonfigurovať cez fotoaparát).

Tretím pilierom dentálnej fotografie je samotné telo fotoaparátu. Vzhľadom na to, že vďaka makro blesku nie je nutné používať vysoké hodnoty citlivosti ISO, postačí nám aj nižšia trieda zrkadlovky so snímačom veľkosti APS-C, ako napr. EOS 800D. Drahšie modely, ako napr. EOS 90D zas poskytnú lepšiu ergonómiu, výdrž batérie a vyšší dynamický rozsah záberov. Zdokonalená je aj odolnosť voči vlhku (čo môže zavážiť pri pravidelnej dezinfekcií prístroja). Prístroje so snímačom s veľkosťou kinofilmového políčka (full-frame) - napríklad EOS 5D Mark IV poskytujú vysokú kvalitu fotografie a sú určené pre lekárov a fotografov s najvyššími očakávaniami. V kombinácií s EF 100mm f/2.8L IS USM Macro získate nekompromisnú kvalitu záberov aj bez dodatočných úprav ale aj veľmi dlhú životnosť. To isté platí pri bezzrkadlovke typu EOS R. Aj v tomto prípade sa rozhodne oplatí priplatiť.

 

Na kontrolu a prezentovanie záberov v ordinácií je vhodný konvertibilný notebook alebo tablet PC, ktorý môžete v prípade potreby natočiť na pacienta. Podstatný je hlavne displej a reprodukcia farieb (široký farebný gamut), široký pozorovací uhol, dobrý kontrast a podobne. Vyhnite sa lacným notebookom s nízkym rozlíšením (je nutné voliť aspoň FullHD displej, ideálne Retina).

Pre automatické odoslanie a zobrazenie fotografie z fotoaparátu pomocou bezdrôtovej siete WiFi je nutné na PC nainštalovať bezplatnú aplikáciu Canon EOS Utility.

Hlavné výhody fotoaparátov Canon v dentálnej fotografií

  • Automatický prenos fotografií do PC pomocou WiFi
  • Okamžitý náhľad fotografií na PC vo veľkom okne hneď po odfotografovaní
  • Dokonalé vyváženie bielej
  • Možnosť použitia makro bleskov pre kvalitné nesvietenie chrupu
  • Fotografie vo vysokom rozlíšení pre možnosť zväčšenia a tlače
  • Bezstratový formát RAW, ktorý zachováva všetky detaily a je vhodný na dodatočnú úpravu
  • Presné zaostrovanie a plná kontrola nad hĺbkou ostrosti
  • Veľký dynamický rozsah
  • Aplikácia Canon DPP na úpravu fotografií je voľne stiahnuteľná- zdarma

 

Pokročilí užívatelia môžu získané fotografie dodatočne upraviť pomocou PC. Úpravou myslíme obvykle orezanie fotografie, korekciu vyváženia bielej, potlačenie šumu, aberácie, jasných oblastí či vytiahnutie tieňov. Predpokladom k úspešnému procesu je použitie súborov v nekomprimovanom formáte RAW. Zaužívaným spôsobom je úprava pomocou Adobe Photoshop Lightroom. Tento program je však spoplatnený. Výhodou fotoaparátov Canon je, že k ním výrobca poskytuje výborný nástroj na úpravu Digital Photo Professional, ktorý je zadarmo. Poskytuje širokú paletu nástrojov, pomocou ktorej si môžete upraviť fotografie tak, ako potrebujete.

Ak sa chcete o dentálnej fotografií dozvedieť viac, stiahnite si zdarma príručku tu:

Návod pre dentálnu fotografiu spoločnosti Canon

Pripravili sme pre vás aj niekoľko rokmi preverených setov na makro fotografiu, ktoré sú vhodné na dentálnu fotografiu. Tieto sety sú navyše cenovo zvýhodnené. Ceny sa môžu priebežne meniť, takže aktuálnu cenovú ponuku Vám vypracujeme na požiadanie. Zľava na vybraný set by bola 7%. Pri setoch nad 3500€ bez DPH je možné využiť finančný leasing bez navýšenia, v spolupráci so spoločnosťou Grenke Leasing.

Sada 90D

Cena s DPH

Canon EOS 90D telo

1 295,00 €

Canon EF-S 60mm f/2,8 USM Macro

459,00 €

Canon Blesk MR-14EX II

639,00 €

SanDisk Secure Digital Card SDHC 32GB Extreme 90/40MB/s Class 10 UHS-I U3 V30

15,90 €

Canon taška Messenger MS-10, textil

64,90 €

Cena spolu s DPH

2 473,80 €

 

Sada 6D Mark II

Cena s DPH

Canon EOS 6D Mark II telo

1 249,00 €

Canon EF 100mm f/2.8L IS USM

989,00 €

Canon Redukčný krúžok ML 67 pre MRL blesky

32,99 €

Canon Blesk MR-14EX II

639,00 €

SanDisk Secure Digital Card SDHC 32GB Extreme 90/40MB/s Class 10 UHS-I U3 V30

15,90 €

Canon taška Messenger MS-10, textil

64,90 €

Cena spolu s DPH

2 990,79 €

 

Sada EOS RP

Cena s DPH

Canon EOS RP telo + adaptér na EF/EF-S objektívy zadarmo

1 299,00 €

Canon EF 100mm f/2.8L IS USM

989,00 €

Canon Redukčný krúžok ML 67 pre MRL blesky

32,99 €

Canon Blesk MR-14EX II

639,00 €

SanDisk Secure Digital Card SDHC 32GB Extreme 90/40MB/s Class 10 UHS-I U3 V30

15,99 €

Canon taška Messenger MS-10, textil

64,90 €

Cena spolu s DPH

3 040,79 €

 

Chcete si pred kúpou na skúšku zapožičať makro súpravu na otestovanie? Ozvite sa nám na foto@faxcopypro.sk
Žiadne komentáre

NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.