Máme pre Vás OTVORENÉ predajne FaxCOPY. >> Zistiť viac informácií
14.04.2021
Čas čítania: 7 min.

Canon predstavuje 3 nové objektívy RF a prezrádza prvé informácie o profesionálnej bezzrkadlovke EOS R3

Canon predstavuje tri nové objektívy RF – vrátane jedného svetového prvenstva – ktoré ponúknu fotografom schopnosti novej úrovne

 

BRATISLAVA, 14. apríl 2021 – Spoločnosť Canon Europe dnes spolu s vývojom mimoriadne rýchle a ovládateľné bezzrkadlovky EOS R3 pre profesionálne športové a spravodajské fotografov predstavila tri nové objektívy RF. Dvojica objektívov RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM sú najnovšími prírastkami do rozsiahlej rodiny opticky špičkových objektívov RF pre systém Canon EOS R, ktorý fotografom poskytuje bezkonkurenčné možnosti pre dnešné i budúce potreby. Sú ideálne pre profesionálnych fotografov prírody a športu a patria medzi prvé modely z radu RF, ktoré sú vybavené systémom so zdvojeným motorom. Ten umožňuje ostriť ešte rýchlejšie a pomáha zachytiť dynamickú akciu – aj pri sériovom snímaní rýchlosťou 30 sn./s. Tretím objektívom je RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM – svetovo prvý AF makro objektív so zväčšením 1,4x. Ten patrí k základnej výbave každého amatérskeho aj profesionálneho fotografa, ktorý chce rozvíjať svoju kreativitu s využitím širokých možností fotoaparátov a objektívov systému EOS R.

 

RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM – dlhé teleobjektívy s mimoriadne rýchlym ostrením

Objektívy RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM vychádzajú z prevratných modelov EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4L III USM – dvoch mimoriadne obľúbených teleobjektívov pre profesionálnych športových a wildlife fotografov. Optika a mechanika týchto objektívov je takmer totožná s verziami EF, ich schopnosti sú však na úplne novej úrovni, pretože plne využívajú možnosti revolučného systému EOS R a bajonetu RF.

 

         

 

Profesionálni fotografi s týmito objektívmi získavajú mimoriadne dlhú ohniskovú vzdialenosť, prípadne ešte dlhšiu pri použití RF telekonvertorov 1,4x a 2x, špičkovú optickú kvalitu, rýchle ostrenie, zníženú hmotnosť a lepšiu vyváženosť pri použití s ​​telami systému Canon EOS R.

 

Objektívy RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM ponúkajú vlastnosti ako je ovládanie clony v krokoch po 1/8 pre natáčanie videa alebo vylepšenú optická stabilizácia obrazu až o 5,5 EV, ktorú umožňuje komunikačný systém bajonetu RF. Popri tom objektívy podporujú zdvojený pohon AF, ktorý pri použití s ​​budúcimi telami zrýchli automatické ostrenie. Vďaka nemu budú môcť profesionálni fotografi na veľkú vzdialenosť zachytiť rýchlu akciu, ktorá pominie počas milisekúnd. Objektívy taktiež umožňujú trojrýchlostné ručné ostrenie pre precízne ovládanie a trvalý ručný režim, ktorý umožňuje dolaďovať zaostrenie bez prepínania režimov. Dve roviny zaostrenia možno navyše uložiť ako predvoľby a rýchlo ich vyvolať a tým ušetriť čas v situáciách, kedy je nutné reagovať rýchlo, prípadne ich využiť na preostrovanie záberu pri natáčaní videa. Ostriaci prstenec môže pri použití s ​​niektorými telami radu EOS R slúžiť aj ako ovládací.

 

Vďaka použitiu fluoritových prvkov a prvkov zo skla s veľmi nízkym rozptylom, spolu s poťahom šošoviek ASC a Super Spectra, vykazuje objektív RF 400 mm F2.8L IS USM mimoriadnu ostrosť v celej ploche obrazového poľa aj pri najnižšej clone f/2.8. Objektív RF 600 mm F4L IS USM taktiež minimalizuje skreslenie a odlesky, a to aj pri odclonení na f/4 a zaisťuje vďaka tomu profesionálny obraz najvyššej kvality v celej ploche snímky. Objektívy RF 600 mm F4L IS USM a RF 400 mm F2.8L IS USM podávajú spoľahlivé výkony aj pri nízkej hladine osvetlenia, a to vďaka vysokej svetelnosti (f/2.8, respektíve f/4) a stabilizáciu až o 5,5 EV, ktorá obmedzuje chvenie obrazu za zlých svetelných podmienok. Umožňujú teda zaobstarať kvalitné snímky za všetkých okolností.

 

Objektívy sú navyše ľahké, no zároveň vďaka odolnej konštrukcii vydržia záťaž profesionálnej práce. Legendárna kvalita spracovania objektívov série L a biely povrch odrážajúci teplo zabezpečujú ich spoľahlivú službu pri športovej reportáži za daždivého dňa aj pri fotografovaní divokých zvierat počas prašného safari.

 

RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM – dokonalý objektív pre makrofotografiu a portréty

RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM je skutočne všestranný objektív a zároveň nevyhnutná súčasť vybavenia profesionálov, poloprofesionálov aj nadšencov, ktorí sa venujú makrofotografii, zátišiami a portrétom. Vyšší ako zvyčajný zväčšovací pomer 1,4:1, ktorý bol dosiahnutý vďaka systému plávajúcich prvkov a krátkej dráhe zadného ostrenie, fotografom umožňuje zachytiť mimoriadne podrobné detaily. Ohnisková vzdialenosť 100 mm pri svetelnosti f/2.8 podáva veľmi pôsobivé výsledky pri portrétnej fotografii.

Okrem neuveriteľného zväčšenia prináša nový objektív výrazné vylepšenie oproti verzii EF 100 mm f/2.8L Macro IS USM v podobe nového prispôsobiteľného ovládacieho prstenca pre nastavenie sférickej aberácie. Fotograf ním môže meniť vzhľad zadného aj predného bokehu, či dosiahnuť mäkkú kresbu fotografovaného objektu. Deväťlamelová clona s maximálnou hodnotou f/2.8 poskytuje nízku hĺbku ostrosti a vytvára pôsobivý bokeh efekt. Pokročilá konštrukcia objektívu RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM zaisťuje profesionálnu obrazovú kvalitu, ktorá je spoločná pre celý rad RF – s vysokou ostrosťou a rovnomerným kontrastom v celej ploche snímky.

 

Objektív RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM je rovnako vybavený optickou stabilizáciou obrazu až o 5 EV a umožňuje kombinovanú stabilizáciu až o 8 EV (podľa štandardov CIPA) s telami EOS R5 alebo EOS R6, ktorá výrazne obmedzuje chvenie obrazu pri fotografovaní z ruky. Systém Dual Nano USM AF zaisťuje hladké, presné a veľmi rýchle automatické zaostrovanie, ktoré je prakticky bezhlučné, pričom je potlačená oscilácia okolo bodu zaostrenia. Vďaka tomu je objektív ideálny pre natáčanie videa a pre skladanie obrazu metódou Focus Stacking pre dosiahnutie väčšej hĺbky ostrosti v postprodukcii.

 

Ďalšie informácie o dnes predstavených novinkách – objektívoch RF 400 mm F2.8L IS USM, RF 600 mm F4L IS USM a RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM a taktiež bezzrkadlovke EOS R3 – nájdete tu.

 

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívov RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM:

 • Vysoká svetelnosť s ohľadom na dlhú ohniskovú vzdialenosť (f/4, respektíve f/2.8) ponúka vynikajúci výkon a obrazovú kvalitu aj pri nízkej hladine osvetlenia
 • Stabilizácia obrazu až o 5,5 EV (podľa štandardov CIPA)
 • Ľahko udržateľné z ruky aj po dlhšiu dobu
 • Deväťlamelová kruhová clona s krokom po 1/8 umožňuje hladký prechod medzi clonovými číslami pri filmovaní
 • Kruhový motor USM, rýchly procesor a optimalizované AF algoritmy zabezpečujú tiché a rýchle automatické zaostrovanie

 

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM:

 • Svetovo prvý makro objektív s automatickým zaostrovaním a zväčšením 1,4x (1,4:1)
 • Ovládací prstenec premenlivej sférickej aberácie možno použiť na úpravu mäkkosti vykreslenia objektu a vzhľadu bokehu
 • Svetelnosť F2.8 poskytuje nízku hĺbku ostrosti
 • Deväťlamelová kruhová clona vytvára nádherný bokeh
 • Optická stabilizácia obrazu až o 5 EV (štandard CIPA, s telom EOS R), kombinovaná stabilizácia až o 8 EV s telami EOS R5 / EOS R6 s využitím ich interného stabilizačného systému
 • Rýchle a plynulé automatické zaostrovanie Dual Nano USM

 

Mimoriadne rýchla a ovládateľná – Canon uvoľnil prvé informácie o najnovšej profesionálnej bezzrkadlovke EOS R3 pre športovú a spravodajskú fotografiu

 

BRATISLAVA, 14. apríl 2021 – Spoločnosť Canon dnes spolu s tromi novými objektívmi RF a novou aplikáciou pre zdieľanie súborov oznámila vývoj mimoriadne rýchlej a ovládateľnej profesionálnej bezzrkadlovky EOS R3. Nový fotoaparát vďaka svojej prevratnej konštrukcii pomôže profesionálnym športovým a spravodajským fotografom plniť vysoké nároky na rýchlosť a kvalitu dodávaných materiálov. EOS R3 je skutočne hybridný prístroj novej generácie zameraný na dnešné aj budúce potreby športových a spravodajských fotografov, ktorý spája kvality zrkadloviek a bezzrkadloviek Canon.

 

Fotoaparát EOS R3 je vybavený novo vyvinutým vrstveným snímačom typu BSI CMOS, výkonným obrazovým procesorom DIGIC X, sériovým snímaním rýchlosťou 30 sn./s[1] s automatickým zaostrovaním a nastavovaním expozície na sledovaný objekt, detekciou očí, hlavy a tela a priekopníckou funkciou automatického ostrenia ovládaného smerom pohľadu. Ide o ideálny prístroj pre akčných fotografov, ktorí požadujú kvalitné statické snímky alebo videonahrávky objektov v rýchlom pohybe.

 

Nový prístroj je založený na revolučnom systéme EOS R s bajonetom RF. V spojení s niektorým z inovatívnych objektívov Canon RF ponúkne schopnosti, aké žiadna iná dvojica telo/objektív nedosahuje. S dnes predstavenými objektívmi RF 400 mm F2.8L IS USM alebo RF 600 mm F4L IS USM môžu profesionálni fotografi dosiahnuť bezkonkurenčnú obrazovú kvalitu vo fotograficky náročných situáciách.

 

 

Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o novom fotoaparáte EOS R3:

Vysoká kvalita pri vysokej rýchlosti

EOS R3 je prvým prístrojom radu EOS, ktorý je vybavený úplne novým vrstveným 35mm snímačom typu CMOS so zadným osvetlením, ktorý vyvinula spoločnosť Canon. Ten spolupracuje s výkonným obrazovým procesorom DIGIC X. Ako celok ponúkne profesionálom vysokorýchlostné fotografovanie a filmovanie na novej úrovni. Snímať môžu rýchlosťou 30 sn./s pri použití elektronickej uzávierky a pri automatickom ostrení so sledovaním objektu, pričom dochádza k úplne minimálnej deformácii obrazu[2]. To sú ideálne vlastnosti napríklad pre profesionálnych športových fotografov, ktorí potrebujú zachytiť akciu v zlomku sekundy.

 

Mimoriadna schopnosť sledovať rýchlo sa pohybujúce objekty

Nový fotoaparát EOS R3 umožní profesionálom posúvať hranice tvorivých možností vďaka dokonale presnému sledovaniu objektu a ostreniu aj pri rýchlom pohybe. Systém ostrenia novej generácie Dual Pixel CMOS AF dokáže sledovať oči, hlavu alebo telo rýchlo sa pohybujúce postavy a umožňuje v okamihu zachytiť aj najjemnejšie detaily. Do systému automatického ostrenia so sledovaním pridá spoločnosť Canon aj nový predmet, ktorý ešte upresní.

 

Ovládanie automatického ostrenia – vaším zrakom!

EOS R3 bude vybavený novou a zdokonalenou technológiou, ktorú spoločnosť Canon prvýkrát predstavila v modeli EOS 5. Stane sa prvým digitálnym fotoaparátom EOS, ktorý poskytne novej generácii fotografov prevratný systém ovládania zrakom, ktorý umožňuje jednoducho voliť a presúvať bod zaostrenia pohybom očí pri pohľade do hľadáčika. Táto inštinktívna funkcia ponúka rýchle a prirodzené ovládanie automatického zaostrovania. Skrátením času potrebného na zaostrenie, ktoré sa zvyčajne vykonáva multifunkčným ovládačom alebo tlačidlom, umožňuje pohotovo zachytiť najdôležitejší objekt v zornom poli vo všetkých situáciách – pri tlačovej konferencii či futbalovom zápase.

 

Profesionálna kvalita spracovania

Telo EOS R3 inšpirované radom EOS-1D ponúka úplne intuitívne ovládanie potrebné v najnáročnejších situáciách, v akých profesionálny fotograf musí pracovať. Používatelia môžu očakávať tú istú robustnosť a odolnosť voči vode a prachu ako to je pri legendárnej sérii Canon EOS-1. Nový model má tiež integrovaný grip, ktorý si používatelia radu EOS-1D veľmi obľúbili. Profesionálnym fotografom dáva istotu, že budú môcť fotografovať za všetkých podmienok a okolností – z postrannej čiary ihriska aj pri plaveckom bazéne, v interiéri aj exteriéri, počas sneženia aj za horúcich dní.

 

Rýchle pripojenie – predstavujeme novú aplikáciu Mobile File Transfer

EOS R3 bude plne kompatibilný s mobilnou aplikáciou Canon Mobile File Transfer. Tá ponúka nový spôsob prenosu zrealizovaných snímok a urýchľuje pracovný postup v teréne, a to vďaka využitiu služieb mobilných sietí bez nutnosti káblového pripojenia LAN.

 

Canon vydá aplikáciu Mobile File Transfer vo verzii 1.2 pre systém iOS prostredníctvom Apple App Store v júni. Kompatibilný bude s fotoaparátmi Canon EOS-1D X Mark III, EOS R5 a EOS R6. V pláne je do budúcnosti aj podpora pre systém Android.

 

Ďalšie informácie o dnešných novinkách sú k dispozícii tu.

 

Hlavné funkcie a vlastnosti fotoaparátu EOS R3 zverejnené k 14. aprílu 2021:

 • Nový vrstvený snímač typu BSI CMOS vyvinutý spoločnosťou Canon
 • 30 sn./s pri AF/AE so sledovaním objektu
 • Výber zaostreného objektu pohybom oka
 • Detekcia očí a hlavy
 • Automatické ostrenie pomocou technológie Dual Pixel CMOS
 • Odolnosť proti vplyvom počasia na úrovni produktov radu 1D
 

[1] Maximum cca 30 sn/s. Rýchlosť sériového snímania môže klesať v závislosti na zvolenom objektíve a svetelných podmienkach.

[2] Minimálne deformácie obrazu pri statických záberoch.

[3] Pri vymeniteľných objektívoch s automatickým zaostrovaním na plnofomátových bezzrkadlových fotoaparátoch. Prieskum spoločnosti Canon k 13. aprílu 2021.

 

Canon RF 100mm f/2.8L IS USM Macro

Canon RF 100mm f/2.8L IS USM Macro

Profesionálny makroobjektív RF 100mm F2.8L Macro IS USM s prvotriednym zväčšením 1,4x a variabilným ovládaním sférickej aberácie na úpravu efektu bokeh. Priblížte sa s...

1549,00 € s DPH
Zobraziť detail

Canon RF 400mm f/2.8L IS USM

Canon RF 400mm f/2.8L IS USM

Mimoriadne prenosný vysokovýkonný superteleobjektív poskytujúci prvotriednu kvalitu snímok. Ideálny na fotografovanie športu a prírody, keď si potrebujete zachovať odstup....

12990,00 € s DPH
Zobraziť detail

Canon RF 600mm f/4L IS USM

Canon RF 600mm f/4L IS USM

Vysokovýkonný a mimoriadne ľahko prenosný superteleobjektív RF 600mm F4L IS USM vás prenesie priamo do centra diania. Ideálny na fotografovanie športu a prírody, keď...

13990,00 € s DPH
Zobraziť detail

Canon EOS R3 telo

Canon EOS R3 telo

Predstihujte. Prekonávajte. Zachyťte rýchlosť spôsobom, o akom ste ani nesnívali. Model EOS R3 je nový mimoriadne výkonný bezzrkadlový fotoaparát s vysokou rýchlosťou, ktorý...

9999,00 € s DPH
Zobraziť detail
Pridať komentár


Povinný údaj, v diskusii sa nebude zobrazovať

Meno/prezývka, bude zobrazené v diskusii

Žiadne komentáre

NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.